Ay’a Yolculukta Yörüngelerin Hesaplanması: Barbara Crawford Johnson

Ay’a Yolculukta Yörüngelerin Hesaplanması: Barbara Crawford Johnson

Barbara Crawford Johnson havacılık mühendisi diplomasını aldığında Ay’a gidilecek görevde yer alacağını düşünmüyordu. Genel olarak bu işlerde kadınlara pek yer yok gibi görünüyordu. Ancak Barbara katıldığı Apollo programında üstün başarı elde ederek o güne kadar mühendislik alanındaki bir kadının erişeceği en üst ünvana sahip olacaktı. Asıl katkısı ise Apollo görevi araçlarının Ay’a yapacağı yolculuktaki yörüngeleri belirlemek olacaktı.

          Apollo 8 göreviyle programa eklenen Barbara, uzay aracının izleyeceği yol üzerine çalışmalar yaptı. Burada aracın havadan kaynaklı sürtünmesinden doğan ısının hesaplanmasında ve bu ısının oluşturacağı sıcaklığın araca ne tür etkileri olabileceğini saptadı. 1968 yılında Apollo programının Görev Gereksinimleri ve Değerlendirme Birimi’nin yöneticisi oldu. Bu konumu o güne kadar mühendis bir kadının göreve geldiği en üst makamdı. Barbara Crawford Johnson 100’den fazla mühendisi yöneterek uçuş denemeleri için olan gereksinimleri saptadı. Bunlar arasında uzay aracının yörüngeye girmesi ve bu yörüngeden çıkması da vardı. O dönem çember yörüngeler tasarlanırken Barbara, eliptik yörünge olmasının aracın güvenli inişi için daha doğru olacağını gösterdi. Apollo görevleri tasarlanırken komuta kabininin yeryüzüne dönüşü ve Yer havaküresi ile etkileşimi önemliydi. Bunun için bu kabinin doğru bir açıyla havaküreye giriş yapması gerekiyordu. Eğer bu olmazsa içerisindeki astronotların hayatı tehlikeye girebilirdi. Barbara giriş açısına uygun yörünge yollarını hesaplayarak yörüngeden çıkışı da ayrıntılarıyla gözler önüne serdi. Bunlara ek olarak bu yörünge değişimi için gerekli olan sistemsel gereksinimleri ve ortamdaki değişimlerin astronotların bulunduğu kabine etkisini de saptadı. Böylece yeryüzüne dönüşte izlenecek yollar ve değerler belirlenmiş oldu. Güvenli inişin nasıl gerçekleşeceğini grafiklerle açıklayan Barbara, görevin başarılı olması için dikkat edilmesi gereken sınırları da netleştirmiş oldu.

          Barbara aynı zamanda Ay’a yolculuk sırasında gerçekleşmesi olası hataları ve bunların olma durumunda neler yapılması gerektiği ile birden fazla aksilik çıktığında alınacak önlemleri de planladı. Ayrıca uzay aracı içerisindeki oksijen ve bataryaların tüketilme oranlarını da denetleyerek hesapladı. Barbara Crawford Johnson bu eşsiz katkılarıyla Apollo programının başarıyla gerçekleşmesini sağlayan birkaç kadından biri oldu.