Ay'daki Armstrong, Aldrin ve Collins Çukurları

Ay'daki Armstrong, Aldrin ve Collins Çukurları

Ay’a insanlı yolculuk üzerinden tam 50 yıl geçti. Ay yüzeyine ilk iniş görevi Apollo 11 oldu ve Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Michael Collins Apollo 11 ekibinde yer aldı. Michael, komuta aracıyla Ay etrafındaki yörüngede hareket ederken, Neil ve Edwin Ay yüzeyine indi. İniş alanları Sessizlik Denizi olarak adlandırılan Ay ovası yakınlarındaydı. Burada Maskelyne ve Sabine adlı orta boyutlu iki “çukur (krater)” da vardı. Bu bölge amatör ve profesyonel Ay gözlemcileri için uzun yıllarca ilgi odağı oldu. Apollo 11’in iniş alanının konumu ve Ay yürüyüşünün yapıldığı yerler uzaktan tekrar tekrar keşfedilmeye çalışıldı.

Apollo görevlerinin Ay yüzeyindeki iniş alanları çapı 15 cm olan görece küçük bir teleskopla veya daha büyük bir teleskopla Ay gözlenerek rahatlıkla bulunabilir. Apollo 11’in iniş bölgesi teleskopla bulunduğunda bu bölgenin yakınlarında birbirinden ayrı üç küçük çukur daha fark edilir. Uluslararası Gökbilim Birliği (IAU) bu üç çukura insanlık tarihi için önemli olan Apollo 11 görevinin anısına Armstrong, Aldrin ve Collins isimlerini verdi. Bu üç küçük çukur sırasıyla 4,6 km, 3,4 km ve 2,4 km çaplarındadır.

İnsanlık tarihi açısından bu önemli olayı hafızanızda tekrar canlandırmak ve tarihi tekrar yaşamak adına siz de teleskobunuzla zamanda ufak bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Armstrong, Aldrin ve Collins çukurlarını görmek isterseniz, Ay’ı gökyüzündeki en yüksek olduğu konumda gözlemeniz ve havanın açık, nem oranının da az olduğu bir günü seçmeniz daha iyi olacaktır. Özellikle Ay’ın ilkdördün evresinde olması da çukurlara düşen gölgelerden dolayı karşıt renkler oluşturduğundan bu çukurları bulmakta size kolaylık sağlayacaktır. Eğer bulmakta zorlanırsanız internet üzerinden bulabileceğiniz basit bir Ay haritasından da yardım alabilirsiniz.