Uzay Turizmi Çağı: Virgin Galactic Unity 22

Uzay Turizmi Çağı: Virgin Galactic Unity 22

Virgin Galactic, Unity 22 görevinin, aynı zamanda şirketin dördüncü mürettebatlı uzay uçuşunun, 11 Temmuz 2021’de gerçekleştirileceğini duyurdu. Galactic ekibi bu tarihi belirledi ancak hava koşulları ve teknik sebeplerle ertelenmesi ihtimali elbette var. Mürettebat; astronot deneyimini test edecek olan şirketin kurucusu Sir Richard Branson da dahil olmak üzere, iki pilot ve dört görev uzmanından oluşuyor.

Virgin Galactic ticari uzay yolculuğu düzenleyen Virgin grubuna ait bir şirkettir. Yaklaşık 20 yıldır Unity uzay aracı üzerinde çalışan şirketin Kurucusu Sir Richard Branson’ın ifadesiyle; “Herkese uzayın kapılarını açacak ve dünyayı temelden değiştirecek olan 21. yüzyıl uzay aracına öncülük etmeye kararlı yeni bir endüstriyiz.”

Unity 22 uçuşu esnasında, kabin ve müşteri deneyimine odaklanılacak ve buna bağlı olarak; kabin ortamı, koltuk konforu, ağırlıksız deneyim ve uzay gemisinin sunduğu Dünya manzaraları müşterilere sunulacak hizmetler arasındadır.

Fırlatmalar, uzay gemisi ve ana geminin kalkışıyla başlıyor. Atmosferin en kalın katmanlarını geçtikten sonra, uzay araçları uzaya ulaşmak için çok büyük miktarda yakıta ihtiyaç duymuyor. Bu enerji tasarruflu uçuş benzeri sürüşe “Havadan Fırlatma” deniyor.

Ardından, pilot ana gemiden uzay gemisini serbest bırakıyor. Uzay gemisinin roketi ateşleniyor ve uzay aracını uzaya gönderiyor. Araç, uzaya ulaştıkça pencerenin dışındaki renkler maviden çivit mavisine, gece yarısı siyahına dönüşüyor ve daha sonra roket motoru kapanıyor.

Dünya'nın yaklaşık 100 km yukarısındaki kabin, kemerlerinizi açıp ağırlıksızlığı deneyimleyeceğiniz oyun alanınız haline geliyor. Evinizi ilk kez gördüğünüzde gezegen geminin 17 penceresinden size bakıyor. Kabin genelindeki 16 kamera, deneyimin her anını HD olarak kaydediyor.

Dönüşe hazırlanan geminin kanatları 60 derece yükseliyor. Gemi yoğun atmosfer tabakasına girdikten sonra, kanatlar indiriliyor ve pilot, uzay gemisini, kalkışın gerçekleştiği aynı piste indiriyor.