SpaceX: Starship SN20

SpaceX: Starship SN20

Starship, SpaceX tarafından geliştirilmekte olan yeniden kullanılabilir bir fırlatma aracıdır. Kullanım amaçları; uzay turizmi, Mars'ın kolonileştirilmesi, gezegenler arası taşıma, kıtalararası yolculuk, Dünya yörüngesine çıkış, Ay ve Mars'a kargo ve insanlı görevler gerçekleştirmek olarak belirtilmiştir.

Starship programı 2018 yılından itibaren büyük bir geliştirme ve inşa ekibine sahiptir. Elon Musk, Crew Dragon'un Mayıs 2020 tarihindeki ilk insanlı fırlatılışından sonra Starship programının SpaceX'in en büyük önceliği haline geldiğini belirtmiştir.

Starship, şimdiye kadar insanoğlu tarafından yapılmış en büyük uzay roketi olarak tarihe geçti. ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan Boca Chica yarım adasında kurulu fırlatma üssünde tüm eklentileri birleştirildi. 'Super Heavy Rocket Booster' olarak adlandırılan devasa itici roketin üzerine oturtulan SN-20 uzay aracı toplamda 121 metre yüksekliğe ulaştı. NASA'nın 110 m yüksekliğindeki devasa Satürn V roketinden daha uzundur.

İlk kez 2019 yılında görücüye çıkmış olan Starship roketi o günden bugüne çok yol kat etti ve birçok kez başarılı şekilde yeryüzüne kendi kendine dikey iniş gerçekleştirdi.

SpaceX'in yörüngeye uydu yerleştirmek ve Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot ve kargo taşımak için kullandığı Falcon 9 roketleri kısmi olarak yeniden kullanılabilir araçlardır. Ancak Musk, Starship'in yüzde 100 yeniden kullanılabilir olmasını hedefliyor. Bu gerçekleşirse ticari bir uçağa benzer şekilde kullanılmaya başlanacak.

Starship, mevcut Falcon araçlarından fırlatma başına daha düşük maliyetle uydular göndermek için tasarlanmıştır. Oldukça büyük bir kargo taşıma bölmesine sahip olan Starship, James Webb'den bile daha büyük uzay teleskopları da dahil olmak üzere yeni görevler için olanaklar yaratıyor.

Aracın üzerinde binlerce sayıda altıgen siyah ısı seramiği yer alıyor. Atmosfere girişte ısı izolasyonu sağlayan bu parçalar nedeniyle Starship daha önceki test araçlarından biraz daha farklı bir görüntüye kavuştu.

Roketin kalkış tarihi henüz belli değil çünkü gerekli federal izinlerle ilgili süreç devam ediyor.