James Webb Uzay Teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu gerçek bir teknolojik harikadır. Şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en karmaşık uzay teleskobu olan Webb, neredeyse evrenin başlangıcından bu yana 13,5 milyar yıldır seyahat eden ışığı toplayabilecek.

Aslında Webb, Big Bang'den sonra oluşan ilk galaksilere bakmamıza izin veren bir zaman makinesidir. Kızılötesi ışık topladığı için, diğer teleskopların çoğunun görüşünü engelleyen dev toz bulutlarının içinden görecektir.

Webb, Hubble Uzay Teleskobu'ndan 100 kat daha güçlü olacak.

En önemlisi, Webb 6,5 metre genişliğinde olan parçalı ayna seti ile, diğer yıldızların yörüngesinde dönen gezegenlerin atmosferlerinde su buharı arayacak kadar güçlü olacak. Bu ötegezegenler üzerinde yeni bir pencere açacak, onları daha önce hiç görmedikleri ışık dalga boylarında gözlemleyecek ve onların doğası hakkında yeni bilgiler kazanmamıza yardımcı olacak.

Webb, galaksilerin milyarlarca yıl içinde kendi Samanyolumuz gibi büyük sarmal galaksilere nasıl dönüştüğünü, uzak gezegenlerde yaşanabilir ortam olup olmadığını ve tozla kaplı yıldız oluşum bölgelerini anlamamıza yardımcı olacak.