Bennu Asteroidi ve Yüzeydeki Termal Kırılmalar

Bennu Asteroidi ve Yüzeydeki Termal Kırılmalar

NASA OSIRIS-REx görevi kapsamında, bilim insanları bazı asteroidlerin jeolojik olarak daha erken yaşlandığını keşfetti. Ekip, OSIRIS-REx uzay aracı tarafından alınan yüksek çözünürlüklü görüntülerden asteroid Bennu üzerindeki kayaları analiz ederek, Güneş’ten gelen ısının Bennu üzerindeki kaya tabakasında çatlaklar oluşturduğunu fark ettiler. Ve buna ek olarak yüzeydeki bu çatlaklarda kayalar, 10.000 ile 100.000 yıl içerisinde yüzey yenilenmesi geçiriyordu. Bu bilgi, bilim insanlarının Bennu gibi asteroditlerde kayaların, uzaya fırlayabilecek veya asteroid yüzeyinde kalabilecek daha küçük parçalara dönüşmesinin ne kadar sürdüğünü tahmin etmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca asteroidler üzerindeki yaşlanma ve ayrışma sürecinin (Dünya’ya göre) jeolojik olarak çok hızlı gerçekleştiğini görmüş oldular. Bilim adamları, bu termal kırılmaların kayaları ayırması için 10.000 ila 100.000 yıllık zaman dilimini hesaplamak için bir bilgisayar modeli ve kırılma ölçümlerini kullandılar.

Toprak kaymaları, volkanlar ve depremler Dünya'nın yüzeyini aniden değiştirebilse de, genellikle değişiklikler kademelidir. Su, rüzgar ve sıcaklık değişiklikleri, kaya katmanlarını yavaşça parçalayarak milyonlarca yıl boyunca yeni yüzeyler oluşturur. Örneğin, Büyük Kanyon'da yürüyüş yapacaksanız, farklı kaya katmanları görürsünüz; üst katmanlar, yaklaşık 270 milyon yıllık en genç kayalar olma eğilimindedir ve kanyonun altındaki katmanlar, yaklaşık 1.8 milyar yıllık en eski kayalardır. ABD’de Colorado Nehri, Büyük Kanyon'daki kayaları 5 ila 6 milyon yıldır oyuyor.

Bennu'daki hızlı sıcaklık değişimleri, sıcak su altında soğuk bir bardağın kırılmasına benzer şekilde, kayaları kıran ve parçalayan iç stres yaratır. Güneş, Bennu'da her 4,3 saatte bir doğar. Ekvatorda, gündüz yüksekleri neredeyse 127 santigrat dereceye ulaşabilir ve gece neredeyse eksi 23 santigrat dereceye düşer. Bilim insanları, OSIRIS-REx uzay aracı sayesinde elde edilen görüntülerdeki yüzey çatlaklarının gündüz-gece arasındaki sıcaklık şoklarının sonucu oluşmuş olabileceğini düşünmektedirler.

24 Eylül 2023’te, Bennu’dan Dünya’ya bir örnek getirecek olan OSIRIS-REx uzay aracı asteroid ile ilgili araştırmalarına halen devam etmektedir. NASA'nın OSIRIS-REx proje bilimcisi Jason Dworkin, "Bennu'nun topografyasının genç olduğunu, ancak asteroitlerin üzerindeki kayaların hala milyarlarca yaşında olduğunu ve güneş sisteminin başlangıcı hakkında değerli bilgiler içerdiğini unutmayın" dedi.