Perseid Göktaşı Yağmuru Yaklaşıyor!

Perseid Göktaşı Yağmuru Yaklaşıyor!

Genellikle, gece gökyüzünde görülebilen en canlı ve yoğun meteor yağmurlarından birini olan ve saatte 50-100 "kayan yıldız" görebileceğiniz Perseids, 12 ve 13 Ağustos'ta zirve yapacak. Sadece bir sorun var: Dolunay.

Ay, gece gökyüzündeki her şeyden çok daha parlaktır ve gökyüzünü aydınlatır. Bu sebeple meteor yağmuru gözlemi yapabilmek kolay olmayacaktır.

Dolunay azalırken, Perseid meteor yağmuru da 21-22 Ağustos'ta azalmaya başlayacak ve 1 Eylül'de tamamen sona erecek. Perseidler, buz, kaya ve tozdan oluşan bir "kartopu" olan Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı'nın enkaz kalıntılarıdır. Bu kuyruklu yıldız her 133 yılda bir Güneşimizin etrafında dönüyor. Kuyruklu yıldızın kendisi bize en son 1992'de görüldü ve 2125'e kadar onu bir daha göremeyeceğiz.

Perseidlerin ilk olarak ne zaman görüldüğü bir tartışma konusu olsa da Kuyruklu yıldızın kendisi 1862'ye kadar tanımlanamadı, ancak meteor yağmuru ortaçağ Avrupa'sında görüldü. Göktaşı yağmuru, M.S. 258 yılının ağustos ayında, imparator Valerian tarafından öldürülen yedi Roma kilise yardımcı papazının sonuncusunun adını taşıyan “Aziz Lawrence'ın Gözyaşları” olarak bilinmeye başladı.

Yani, bu yıl Perseidleri görmek için en iyi yıl değil, ancak kendinizi 13 Ağustos'ta gece yarısı ile şafak arasında dışarıda bulursanız, yine de bakmayı unutmayın. Çünkü asla bilemezsiniz - Ay'ın parlaklığına meydan okuyan Perseid meteorlarından birini yakalayabilirsiniz.