Stephan'ın Beşlisi

Stephan'ın Beşlisi

Stephan'ın Beşlisi üyeleri, genç mavi yıldızlardan yaşlanan kırmızı yıldızlara kadar geniş bir renk aralığındaki yıldız çeşitliliğini ortaya çıkarıyor.

Hickson Compact Group 92 olarak da bilinen Stephan Beşlisi görüntüsü, Hubble Uzay Teleskobu ile çekildi. Stephan Beşlisi, adından da anlaşılacağı gibi, beş galaksiden oluşan bir gruptur. Ancak isim biraz yanlış. Çalışmalar, sol üstteki grup üyesi NGC 7320'nin, aslında grubun geri kalanından Dünya'ya yaklaşık yedi kat daha yakın bir ön plan gökadası olduğunu göstermiştir.

Galaksilerden üçü çarpık şekillere, uzun sarmal kollara ve sayısız yıldız kümesi içeren, gazdan oluşan gelgit kuyruklarına sahiptir, bu onların birbirlerine yakın konumda olduklarının kanıtıdır. Bu etkileşimler, merkezdeki gökada çiftinde bir çok yeni yıldızın doğmasına sebep olmuştur.

Görüntü hem optik bölge de hem de kızılöte bölgesinde çekilmiştir. Renkler, yıldızların yaşlarına bağlı olarak, yıldız doğumlarının yüz milyonlarca yıl boyunca süregelen ve çok farklı çağlarda gerçekleştiğini gösteriyor. Kameranın kızılötesi görüşü, optik bölgede görülemeyen yıldız gruplarını görmek için, bölgeye toz perdelerinin arasından da bakar.

NGC 7319, sağ üstte, yaklaşık 180 derece bir açı takip eden belirgin spiral kolları olan çubuklu bir yapıdadır. NGC 7319'un üst kısmındaki sarmal kolda yer alan mavi bölgeler ve çekirdeğin hemen üstündeki ve sağındaki kırmızı noktalar, binlerce yıldızdan oluşan kümelerdir.

Saat yönünde devam edersek, bir sonraki gökada iki çekirdeğe sahip gibi görünüyor, ancak aslında iki farklı gökada: NGC 7318A ve NGC 7318B. Galaksileri çevreleyen bulutlar; genç, parlak mavi yıldız kümeleri ve bebek yıldızların doğduğu pembemsi parlak hidrojen bulutlarıdır. Bu yıldızlar 10 milyon yıldan daha küçük yaştadırlar.

Sol altta yer alan NGC 7317, etkileşimlerden daha az etkilenen normal görünümlü bir eliptik gökadadır.

Bu gökadalarla keskin bir tezat oluşturan, sol üstteki cüce gökada NGC 7320'dir. Mavi ve pembe noktalardan görüldüğü gibi, galaksinin diskinde yıldız oluşum patlamaları meydana geliyor. Bu galakside Hubble, tek tek yıldızları inceleyebilir, bu da NGC 7320'nin Dünya'ya daha yakın olduğunun kanıtıdır. NGC 7320, Dünya'dan 40 milyon ışıkyılı uzaklıktadır. Beşlinin diğer üyeleri, Pegasus takımyıldızında 290 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır.

1877'de Edouard M. Stephan tarafından keşfedilen Stephan's Quintet, keşfedilen ilk kompakt gruptur.