Jüpiter Gezegeninin WEBB ile Çekilen Yeni Görüntüleri

Jüpiter Gezegeninin WEBB ile Çekilen Yeni Görüntüleri

Dev fırtınalar, güçlü rüzgarlar, Auroralar, yüksek sıcaklık ve basınç Jüpiter'deki durumun kısa bir özeti gibidir. NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu bu gezegenin yeni görüntülerini yakaladı. Webb'in Jüpiter gözlemleri, bilim insanlarına Jüpiter'in bu sıra dışı özelliklerine dair daha fazla ipucu verecektir. Jüpiter’in halkaları, minik uyduları ve tüm detaylarını tek bir görüntüde görebilmek oldukça dikkat çekici.

Görüntüler, gezegenin ayrıntılarını gösteren üç özel kızılötesi filtreye sahip olan Yakın Kızılötesi Kamerasından (NIRCam) alınmıştır. Kızılötesi ışık insan gözüyle görülmediği için ışık, görünür spektrumda haritalanmıştır. Genel olarak, en uzun dalga boyları daha kırmızı görünür ve en kısa dalga boyları daha mavi olarak gösterilir.

Webb'den alınan birkaç görüntünün birleşiminden oluşturulan bu görüntüde, auroralar Jüpiter'in hem kuzey hem de güney kutuplarının üzerinde belirli bir yüksekliğe kadar uzanır. Auroralar, bulutlardan yansıyan ışığı da vurgulayan daha kırmızı renklerdeki bir filtre ile gösteriliyor. Sarılar ve yeşillerle eşlenen farklı bir filtre, kuzey ve güney kutuplarında dönen toz yapıları gösteriyor. Mavi ile eşlenen üçüncü bir filtre, daha derin bölgelerdeki bir buluttan yansıyan ışığı gösteriyor.

Dünya’nın neredeyse üç katı büyüklüğünde bir fırtına olan Büyük Kırmızı Nokta, bu görüntülerde diğer bulutlar gibi beyaz görünüyor, çünkü çok fazla güneş ışığı yansıtıyorlar.

Webb, bir diğer görüntüde Jüpiterden milyon kat daha sönük soluk halkaları ve Amalthea ve Adrastea adlı iki minik uydusu ile görüyor.