25 Ekim 2022 Parçalı Güneş Tutulması

25 Ekim 2022 Parçalı Güneş Tutulması

25 Ekim 2022 Salı günü gerçekleşen “Parçalı Güneş Tutulması” tüm Dünya’dan 7 farklı ülke, 12 farklı gözlemevinin uluslararası iş birliği ile “Timeanddate.com” sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanmıştır. İSTEK Belde Gözlemevi ile birlikte, Vilnius Üniversitesi ( Litvanya), GoStargazing ekibi (Birleşik Krallık), Siena Üniversitesi (İtalya), Ulusal Astrofizik Enstitüsü (İtalya) ve Uluslararası Astronomi Merkezi (Dubai) teleskoplarından alınan görüntülerle ortak bir canlı yayın yapılmıştır.

https://www.timeanddate.com/live/eclipse-solar-2022-october-25

Türkiye saatiyle 11:30’da başlayan canlı yayında, tutulma hattında bulunan proje ortaklarının gözlemleri yayınlanmıştır. Royal Observatory Greenwich gözlemevinin yaptığı tutulma canlı yayınında proje gözlemlerine yer verilmiş ve tutulmaya dair haber yapılan pek çok internet sayfasında bu yayın görselleri kullanılmıştır. Gerçekleştirilen bu gözlem projesiyle yaklaşık 2 milyon kişiyle etkileşim sağlanmıştır. Parçalı Güneş Tutulması Türkiye’de 12:34’de başlayıp, 14:59’da son bulmuştur. Dünya genelinde Parçalı Güneş Tutulması gözlemlerine dair haberlere https://www.space.com/solar-eclipse-october-2022-first-photos bağlantısından ulaşabilirsiniz.

İSTEK Belde Gözlemevi olarak Türkiye’den bu gözlem projesine katılan tek gözlemevi olmanın gururunu yaşamaktayız. Canlı yayında bizlere eşlik eden tüm katılımcılara ve gözlemevlerinde görev yapan çok değerli çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.