M31: Andromeda Galaksisi

M31: Andromeda Galaksisi

Andromeda, Samanyolu Galaksimize en yakın ve en büyük galaktik komşudur. İki galaksinin birbirine çok benzediği düşünülür. Bu iki galaksi yerel bir galaksi kümesine dahildir.

Andromeda Messier kataloğunda M31 ismiyle de bilinmektedir. M31 bize o kadar uzaktadır ki ışığının bize ulaşması neredeyse iki buçuk milyon yıl sürebiliyor. Gökyüzünde Andromeda Takımyıldızı yönündeki en dikkat çekici derin uzay nesnesidir. Çıplak gözle bile kolaylıkla görülebilir. 2006 ölçümlerine göre Samanyolu, Andromeda'nın kütlesinin ancak neredeyse 80%'ine sahiptir.

Andromeda Galaksisi, parlak sarı bir çekirdek, karanlık kıvrımlı toz şeritleri, mavi yıldız kümeleri ve kırmızı bulutsularla noktalı geniş sarmal kollardan oluşan bir sarmal galaksidir. Galaksinin tamamı 260.000 ışıkyılı genişliğindedir.

Galaksinin halkalarını oluşturan mavi-beyaz şeritler, sıcak, genç ve büyük kütleli yıldızların bulunduğu bölgelerdir. Koyu mavi-gri soğuk toz şeritleri, şu anda yıldız oluşumunun gerçekleştiği bölgelerdir. Oluşan yıldızlar çekirdeklerinde nükleer füzyonu ateşlerken, bu tozlu şeritler güçlü yıldız rüzgarlarından etkilenecek. Bu arada, ortadaki turuncu-beyaz alan, uzun zaman önce oluşmuş daha soğuk, eski yıldızlardan oluşan bir grubu gözler önüne seriyor.

Andromeda Galaksisi Samanyoluna gitgide yaklaşmaktadır. Yaklaşık olarak 5 milyar yıl içerisinde gözyüzünde onu görmek daha kolay olacaktır (Muhtemelen tüm gece gökyüzünü kaplayacak) (Samanyolu galaksisiyle birleşmeden hemen önce).

Andromeda takımyıldızı, gökyüzünde kollarından ve ayaklarından zincirlenmiş bir kadın figürü şeklindedir. Mitolojide hakkında bir çok hikaye anlatılmaktadır ve bu hikayeler resim ve heykel sanatında sanatçılara ilham kaynağı olmuştur.

Sir Edward Poynter ''Andromeda'' 1869