Comet C/2022 E3 (ZTF)

Comet C/2022 E3 (ZTF)

C/2022 E3 (ZTF) gökbilimciler tarafından bu yıl Mart ayında keşfedilen Oort Bulutu uzun dönemli kuyruklu yıldızıdır (Yörünge dönemi: 50.000 yıl). Nesne başlangıçta bir asteroit olarak tanımlandı, ancak sonraki gözlemler onun bir kuyruklu yıldız olduğunu gösteren çok yoğun bir komaya sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu uzun yörünge dönemli kuyruklu yıldız geçtiğimiz aylarda Güneş’e en yakın geçişini gerçekleştirdi. (12 Ocak 2023'te 1,11 AU (166 milyon km)). Dünya'ya en yakın geçişi ise 1 Şubat 2023'te 0,28 AU (42 milyon km) uzaklıktaydı. Kuyruklu yıldız, 1 ve 2 Şubat tarihlerinde özellikle ışık kirliliğinin az olduğu bölgelerde gökyüzünde çıplak gözle görülebilir konumda olacaktır.

Kuyruklu yıldızın karbon ve siyanojen (oksalik asidin azot ve karbon birleşimi C2N2)  içeren yüzeyi sebebiyle yeşil renkli bir komaya ve sarımsı bir toz kuyruğa sahip olduğu gözlendi. Ayrıca gökyüzünde 2,5 derecelik geniş bir görüş alanı boyunca uzanan uzun soluk bir iyon kuyruğuna sahiptir.

Kuyruklu yıldız gökyüzündeki hareketi boyunca keşfedildiğinden beri, Boötes, Draco ve Ursa Minor Takımyıldızları doğrultusundan geçerek kuzeye doğru hareket etmeye başladı ve Ocak ayının sonunda Polaris'in yaklaşık 10 derece yakınından geçti.

Bugün ise Camelopardalis takımyıldızı doğrultusunda Dünya’ya en yakın geçişini (0,28 AU) gerçekleştirecek. 

Keşif: Zwicky Transient Facility (2 March 2022)’den astronomlar Bryce Bolin ve Frank Masci.