Messier 100 ve Ceres Buluşması

Messier 100 ve Ceres Buluşması

27 Mart 2023 tarihinde cüce gezegen Ceres ve Sarmal Galaksi Messier 100 gökyüzünde birbirlerine yakın konumda gözlenebilecekler. 03:00 UTC'de başlayacak olan bu kozmik buluşmayı www.virtualtelescope.eu adresinden canlı olarak izleyebilirsiniz. Elbette bu yakınlaşma gerçek bir buluşma değildir. Dünya’dan bakıldığında gökyüzünde; Dünya’ya neredeyse 240 milyon km uzaklıkta olan Ceres, 55 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan Messier 100’ün önünden geçiyor olacaktır.

1801 yılında İtalyan gökbilimci Giuseppe Piazzi tarafından keşfedilen ve asteroid olarak adlandırılan Ceres, 2006 yılında cüce gezegen sınıfına alınmıştır. Gökbilimci bu cisme Sicilya'nın koruyucu tanrıçası Ceres'in adını vermiştir. 950 km çapında olan Ceres, Asteroit kuşağının en büyük cismidir ve kuşağın toplam kütlesinin %32'sine sahiptir. Mars ile Jupiter'in arasında yer alan Asteroit Kuşağı'ndaki yörüngesinde bir turunu tamamlaması 4.6 Dünya yılına denk gelmektedir.

Messier 100 sarmal galaksisi ise gökyüzünde Coma Berenices Takımyıldızı yönündedir. Fransız Gökbilimci Pierre Mechain tarafından 1781 yılında keşfedilmiştir. Başak kümesinin (Başak takımyıldızında bulunan galaksi kümesi) en parlak galaksisidir.